Okresowe kontrole – czy znasz swoje obowiązki?
Zgodnie z art. 62 ustawy Prawo budowlane obiekty powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę okresowej kontroli:
• CO NAJMNIEJ RAZ W ROKU, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
– elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
– instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
– instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych);
• CO NAJMNIEJ RAZ NA 5 LAT, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia;
kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronowej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów.
Kontrole, o których mowa wyżej powinny być przeprowadzane przez osoby posiadające stosowne uprawnienia.
Należy pamiętać, że konsekwencją nie wywiązywania się z tych obowiązków może być ograniczenie lub nawet odmowa wypłaty odszkodowania przez Ubezpieczyciela.
Odśnieżanie – czy znasz swoje obowiązki?
Zgodnie z art. 61 ustawy Prawo budowlane, właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia intensywnych opadów atmosferycznych.
Obowiązek ten spoczywa na właścicielach i zarządcach nieruchomości.
Za właścicieli są uważane nie tylko osoby czy firmy, które dysponują wyłącznym prawem własności,
ale także współwłaściciele, użytkownicy wieczyści czy instytucje mające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu.
Za odśnieżanie chodników nie jest odpowiedzialna gmina. Obowiązek odśnieżania spoczywa na właścicielach przyległych nieruchomości.
Warto o tym pamiętać, jeśli chce się uniknąć mandatu.