Dodano przez dnia: 25 cze 2014 w kategorii Aktualności

Zgodnie z zapowiedzią, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło dwie e-usługi, które pozwolą on-line sprawdzić informacje o pojazdach oraz autobusach .  Obie udostępnione usługi są bezpłatne.

Dzięki usłudze Historia Pojazdu http://www.historiapojazdu.gov.pl/ możemy bezpłatnie, szybko i w łatwy sposób sprawdzić podstawowe informacje o pojeździe zarejestrowanym w Polsce.

Usługa skierowana jest głównie do:

– kupujących używane samochody zarejestrowane w Polsce,

– sprzedających używane samochody, którzy chcą uwiarygodnić swoją ofertę.

Dzięki tej usłudze można sprawdzić m.in:

– czy pojazd ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,

– czy ma ważne obowiązkowe badanie techniczne (oraz czy wcześniej regularnie – w terminie przechodził badania techniczne – informacje o badaniach technicznych zbierane są od 2010 r.),

– jaki stan licznika odnotował diagnosta podczas badania technicznego (informacje o stanie licznika są gromadzone w ewidencji od 2014 r.),

– dane techniczne pojazdu, takie jak moc silnika czy rodzaj paliwa,

– liczbę właścicieli pojazdu oraz czy jest to osoba fizyczna czy firma lub organizacja,

– oraz czy nie został oznaczony w ewidencji jako kradziony.

Informacje o pojeździe pochodzą z pewnego i wiarygodnego źródła, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów, która jest prowadzona przez ministra spraw wewnętrznych, na mocy ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

 

Bezpieczny Autobus http://www.bezpiecznyautobus.gov.pl to e-usługa, która pozwala szybko i w łatwy sposób sprawdzić w Internecie informacje o autobusie lub autokarze, którym planowana jest podróż lub którym codziennie jeździmy do pracy lub szkoły. Umożliwi to wstępną weryfikację stanu autobusu, gdyż autobus bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien poruszać się po drodze.

Usługa skierowana jest m.in. do:

– podróżujących autokarami, autobusami, czy innymi pojazdami do przewozu osób,

– przewoźników autobusowych, którzy chcą uwiarygodnić swoją ofertę.

 

Zachęcamy do sprawdzania swoich samochodów – Zespół Siła Ubezpieczeń – Ubezpieczenia komunikacyjne Gliwice